Bilgi Paketi / Ders Kataloğu
Para Politikası
Ders Kodu: ECO304
Ders Türü: Zorunlu
Ders Grubu: Lisans
Eğitim Dili: Türkçe
Staj Durumu: Yok
Teori: 3
Uyg.: 0
Kredi: 3
Laboratuvar: 0
AKTS: 6
Amaç

Öğrenciye para politikasının teorik temellerini kazandırmaktır. Bu doğrultuda öğrenciye aktarım mekanizması çerçevesinde merkez bankalarının amaçları ve araçlarını nasıl kullanacağı ve bunların sonuçlarının gösterilmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda TCMB’nın para politikası da geçmişten günümüze açıklanmaya çalışılacaktır.

Özet İçerik

Para Politikasının Araçları, Enflasyon Teorileri ve Enflasyon Maliyeti, Fiyat İstikrarı ve Önemi, Zaman Tutarsızlığı ve Güvenilirlik Problemi, Merkez Bankasının Bağımsızlığı, TCMB’nin Para Politikasının İncelenmesi.

Dersi Veren Öğretim Görevlisi/Görevlileri
Öğrenme Çıktıları
1.Merkez Bankalarının politikalarını yorumlar.
2.Para politikası ile ilgili temel kavramları ifade eder.
3.TCMB’nin para politikasını açıklar.
4.Para politikasının teorik temellerini ifade eder.
5.Basit dönemlerarası fayda fonksiyonunu açıklar. Aktarım mekanizması kanallarını bilir.
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar
Fatal error: Uncaught SoapFault exception: [HTTP] Failed Sending HTTP SOAP request in D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\includes\engine.php:617 Stack trace: #0 [internal function]: SoapClient->__doRequest('__soapCall('DerseGoreDersKa...', Array) #2 D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\includes\modules\programme-detail.php(568): DerseGoreDersKaynakGetir('14097') #3 D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\index.php(226): include('D:\wwwpages\bil...') #4 {main} thrown in D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\includes\engine.php on line 617