Bilgi Paketi / Ders Kataloğu
Meliorasyon Ve Rekreasyon Makinaları
Ders Kodu: ZTM607
Ders Türü: Bölüm Seçmeli
Ders Grubu: Doktora
Eğitim Dili: Türkçe
Staj Durumu: Yok
Teori: 3
Uyg.: 0
Kredi: 3
Laboratuvar: 0
AKTS: 7
Amaç

Dersin amacı, öğrencilere meliorasyon önlemlerinin ve rekreasyon çalışmalarının verimli ve ekonomik şekilde uygulamaya aktarılmasını sağlayan yöntemleri ve iş makinelerine ait bilgileri ileri düzeyde öğrencilere aktarmaktır.

Özet İçerik

Türkiye’nin tarımsal alt yapısı, toprak ve su kaynakları. Hafriyat ve tesviye yönünden toprak mekaniği. Hafriyat ve tesviye yönünden toprağın teknik etüdü. Hafriyat ve tesviye makinelerinin hareket direnci, çeki kuvveti ve ilerleme hızının belirlenmesi. Meliorasyon makinelerinde kumanda ve tahrik sistemleri. Meliorasyonda kullanılan makinelerin sınıflandırılması, seçimi ve kullanılması. Taban taşı sorunu, çizel dipkazan ve riper, dozer. Tarımda arazi meyil kontrol teknikleri, arazi tesviyesi, lazer kontrollü hidrolik toprak tesviye makinesi ve skreyper-float. Skreyper, greyder, ekskavatör ve yükleyiciler. Zemin sıkıştırma makineleri. Arazi temizleme ve açma tekniği ve makineleri. Teraslama tekniği ve makineleri. Drenaj tekniği ve makineleri. Meliorasyon makinelerinde maliyet hesabı.

Dersi Veren Öğretim Görevlisi/Görevlileri
Fatal error: Uncaught SoapFault exception: [WSDL] SOAP-ERROR: Parsing WSDL: Couldn't load from 'https://ws2.adu.edu.tr/LDAP/Bilgipaketi.asmx?WSDL' : failed to load external entity "https://ws2.adu.edu.tr/LDAP/Bilgipaketi.asmx?WSDL" in D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\includes\engine.php:748 Stack trace: #0 D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\includes\engine.php(748): SoapClient->SoapClient('https://ws2.adu...') #1 D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\includes\modules\programme-detail.php(528): DerseGoreDersSubePersonelGetir('15540') #2 D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\index.php(226): include('D:\wwwpages\bil...') #3 {main} thrown in D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\includes\engine.php on line 748