Bilgi Paketi / Ders Kataloğu
Akademik Bilgiler
Eğitim - Öğretim Türü
Mekatronik - Normal Öğretim
Mekatronik (İÖ) - İkinci Öğretim
Eğitim Öğretim Sistemi
Dersler dönemlik olarak verilmekte olup, verilen eğitim ara sınav, yarıyıl sonu ve bütünleme sınavları ile değerlendirilmektedir. Öğrencinin programdan mezun olması için programdaki tüm derslerini başarmış olması, asgari 120 AKTS kredisini sağlaması ve 30 iş günü staj yapması gerekmektedir.
Kazanılan Derece
Programı tüm gereksinimlerini yerine getirerek başarı ile tamamlayan öğrenciler "Mekatronik alanında önlisans Diploması" derecesi alırlar.
Kayıt ve Kabul Koşulları
Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından belirlenen yönetmelikler çerçevesinde, bu programa öğrenci kabulü ÖSYS olarak adlandırılan merkezi sınav sistemi ile yapılmaktadır. Öğrenciler, öğrenim görmek istedikleri program tercihlerini bildirdikten sonra bu sınavdan aldıkları puana göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ilgili programlara yerleştirilmektedir.
Önceki Öğrenmenin Tanınması
Adnan Menderes Üniversitesi Söke Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören öğrenciler, bazı derslerden belirli yönetmelikler çerçevesinde muaf olabilirler. Başka bir kurumda alınan dersin içeriğinin, Söke Meslek Yüksekokulunda verilen dersin içeriğine uygun olması ve Meslek Yüksekokulu müdürlüğü tarafından onaylanması durumunda, öğrenci bu dersten muaf tutulabilir.
Yeterlilik Koşul ve Kuralları
Dersler dönemlik olarak verilmekte olup, verilen eğitim ara sınav, yarıyıl sonu ve bütünleme sınavları ile değerlendirilmektedir. Öğrencinin programdan mezun olması için programdaki tüm derslerini başarmış olması, asgari 120 AKTS kredisini sağlaması ve 30 iş günü staj yapması gerekmektedir.
Program Profili
Mekatronik sektörü gelişen diğer endüstri dalları gibi kendisini sürekli yenileyip geliştirmektedir. Program öğrencileri de kendilerini sürekli yenileyip geliştirmeye açık olarak eğitimlerini tamamlamak durumundadırlar. Mekatronik Programı eğitimi alan öğrencilerinin bu gelişmeye ve yeniliğe açık olarak eğitimlerini almaları hedeflenmektedir. Öğrencilerin yeniliklere açık olarak eğitim almalarına fırsat verilmesi açısından programın mevcut olanakları sürekli olarak yenilenerek gelişimi sürdürülmektedir. Ayrıca sanayi işbirliği her geçen yıl daha da artırılmaktadır. Bu kapsamda staj yapma olanakları son derece rahattır. Programın mevcut atölyesi aktif olarak çalışır durumda olduğu için öğrencilerin uygulama yapma olanakları bulunmaktadır.
Mezunların İstihdam Profilleri
Mekatronik teknikerleri kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda teknik eleman olarak çalışırlar. Özellikle bilgisayarlı makinelerin hızla geliştirildiği günümüzde özel sektörde, sanayide, atölyelerde çalışma şansına sahiptirler. Mekatronik teknikerleri çalışma alanları ile ilgili kendi işyerlerini açabilirler. Mekatronik programından mezun olan öğrenciler sanayi kuruluşlarının; • Kontrol sistemleri (basınç ve sıcaklık kontrol sistemleri), • Robotlar (taşıma ve kaynak robotları), • Endüstriyel otomasyon (barkod sistemleri, üretim bandı cihazları), • Bina otomasyonu (güvenlik sistemleri, otomatik iklimlendirme sistemleri, otomatik kapı sistemleri), • Savunma sanayi (mayın tarama robotları, otomatik yönlendirilmiş araçlar), • Tıbbi uygulamalar (manyetik rezonans MR, atroskopikal cihazlar, ultrasonik problar v.s.), • Havacılık mühendisliği (otomatik pilotlar, insansız hava araçları), • İmge ve ses işleme (otomatik odaklama cihazları, ses ile kontrol edilen cihazlar), • Üretim (CNC, NC), • Lazer optik sistemleri (barkod), • Akıllı ölçüm cihazları (kalibrasyon cihazları, test ve ölçüm sensörleri) bölümlerinde çalışabilirler.
Üst Derece Programlara Geçis
Bu programdan mezun olan öğrenciler, belirlenmiş kurallar uyarınca, lisans programlarına devam edebilirler.
Sınavlar, Ölçe ve Değerlendirme
Dersler dönemlik olarak verilmekte olup, verilen eğitim ara sınav, yarıyıl sonu ve bütünleme sınavları ile değerlendirilmektedir. Ölçme ve değerlendirme Adnan Menderes Üniversitesi ön lisans ve lisans eğitim-öğretim ve sınav yönetmeliğine göre yapılmaktadır.
Mezuniyet Koşulları
Öğrencinin programdan mezun olması için programdaki tüm derslerini başarmış olması, asgari 120 AKTS kredisini sağlaması ve 30 iş günü staj yapması gerekmektedir.
Staj Durumu
30 iş günü staj zorunluluğu bulunmaktadır.
Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi Paketi / Ders Kataloğu