Bilgi Paketi / Ders Kataloğu
Temel Bilgi Teknolojileri
Ders Kodu: ENF105
Ders Türü: Bölüm Seçmeli
Ders Grubu: Önlisans
Eğitim Dili: Türkçe
Staj Durumu: Yok
Teori: 3
Uyg.: 0
Kredi: 3
Laboratuvar: 0
AKTS: 4
Amaç

Bilgisayarı oluşturan temel bileşenleri kavramak, bilgisayar işleyişleri hakkında bilgi sahibi yapmak, çeşitli yazılımlarla eğitime yönelik ileri düzey uygulamalar yapmak, bilgisayar ve iletişim teknolojileri konusundaki bilgi birikimlerini arttırmak.

Özet İçerik

Bilgisayar sistemini oluşturan temel bileşenler: İşlemci, giriş-çıkış birimleri, depolama ve diğer çevre birimleri; İşletim sistemleri: İşletim sisteminde etkili biçimde çalışabilme, sistemi kişiselleştirme ve yönetme, Yardımcı yazılımların tanıtımı: Arşivleme programları, ses/görüntü oynatıcı programlar, ekran kayıt programları vb. Kelime işlemci programlar: Metin ve sayfa düzenleme, Tablo, resim ve grafiklerle çalışma, form, mektup ve etiket oluşturma. Menü ve araç çubuklarının özelleştirilmesi. Makrolar ve ileri düzey uygulamalar. Elektronik tablolama programları: Elektronik tablolar, rakamlar, sözcükler ve tarih gibi verilerle şablon oluşturma, grafik çizme, matematiksel, mantıksal ve metinsel işlemler yapma, makrolar, standart ve kullanıcı tanımlı fonksiyonlar. Veri sunum programları: Sunu oluşturma ve düzenleme. Ses, resim, müzik, film v. b nesneler ekleme. Animasyon ve özel efektler. Bilgisayar ve internette güvenlik; Bilgisayar ve Etik.

Dersi Veren Öğretim Görevlisi/Görevlileri
Dr. Öğr. Üyesi Okan ERTOSLUK
Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Nalan AKAROĞLU
Öğr. El. Burcu İYEM
Öğr. El. Fatih ULUTAŞ
Öğr. El. Filiz AKSOY
Öğr. El. Ümran GÜMÜŞ
Öğr. El. Zeki Çağdaş SOLEY
Öğr. Gör. Ahmet Cumhur ÖZTÜRK
Öğr. Gör. Anila POLAT
Öğr. Gör. Evren Barış KAYHAN
Öğr. Gör. Fatma Gülten İLAVLI
Öğr. Gör. Mehmet ŞEN
Öğr. Gör. Özgür SARI
Öğr. Gör. Sinan BAYIK
Öğr. Gör. Tolga EVREN
Öğr. Gör. Ümit NARİNCE
Öğr. Gör. Zafer ŞANLI
Öğrenme Çıktıları
1.Bilgisayar sistemini oluşturan temel bileşenleri (İşlemci, giriş-çıkış birimleri, depolama ve diğer çevre birimleri) tanımlayabilir.
2.İşletim sistemleri ile etkili bir biçimde çalışabilir.
3.Kelime işlemci programında çeşitli biçimlerde metinler oluşturabilir.
4.Kelime işlemci programlarıyla ileri düzey uygulamalar yapabilir.
5.Elektronik tablolama programında "form denetimi" ile uygulamalar yapabilir.
6.Elektronik tablolama programında makrolarla çalışabilir.
7.Elektronik tablolama programlarıyla ileri düzey uygulamalar yapabilir.
8.Veri sunum programlarıyla ileri düzey uygulamalar yapabilir.
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar
Fatal error: Uncaught SoapFault exception: [HTTP] Failed Sending HTTP SOAP request in D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\includes\engine.php:617 Stack trace: #0 [internal function]: SoapClient->__doRequest('__soapCall('DerseGoreDersKa...', Array) #2 D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\includes\modules\programme-detail.php(567): DerseGoreDersKaynakGetir('106') #3 D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\index.php(226): include('D:\wwwpages\bil...') #4 {main} thrown in D:\wwwpages\bilgipaketi.adu.edu.tr\httpdocs\includes\engine.php on line 617