Bilgi Paketi / Ders Kataloğu

Üniversitemiz kampüs alanında bulunan yol güzergahları, spor salonu, kafeterya, kütüphane, kongre merkezimizde engelli öğrenciler için rampalar ile tuvalet düzeneği yapılmıştır.

Merkez kütüphanemiz ana kapı girişinde ve giriş katındaki çalışma salonu ana koleksiyona ulaşma yerlerinde, yürüme engelliler için salona tekerlekli sandalyenin inebileceği rampalar mevcuttur. Ayrıca ana salona iniş bölümünde rampaların kenarında tutunmak için trabzan bulunmaktadır.

MERKEZ KÜTÜPHANE ENGELLİ KULLANICI HİZMETLERİ

Kitap : Görme engelli kullanıcılarımız içim Merkez Kütüphane'de Braille alfabesiyle yazılmış 87 adet kitap bulunmaktadır.

Sesli Kitap : İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Körler Kütüphanesi'nden temin edilen 2500 adet sesli kitap ve radyo tiyatrosu Elektronik olarak kullanıcılarımızın hizmetine hazırdır. Avrıca, abone olduğumuz World E-Book Library veri tabanı içinde değişik konularda 23000 sesli kitap mevcuttur.

Donanım ve Yazılım : Kütüphanemizde, sesli olarak bilgisayarın kullanılmasına ve internette dolaşılmasına imkan sağlayan programı yüklü olduğu bir bilgisayar bulunmaktadır. Bu program içeriğindeki konuşma sentezleyicileri kullanılarak "txt, rtf, doc pdf" formatındaki dosyaların ve menu seçeneklerinde yer alan panoya kopyalanan metinlerin Türkçe dinlenmesine olanak sağlar. Program ayrıca, dinlenilen ya da dinlenilmek istenen dokümanların "wave ya da mp3" formatında bilgisayara kaydedilmesini de sağlamaktadır. Böylelikle kaydedilen bu dosyalar istenildiği zaman standart medya oynatıcılar aracılığıyla dinlenebilmektedir.

Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi Paketi / Ders Kataloğu