Bilgi Paketi / Ders Kataloğu

Adnan Menderes Üniversitesi; yükseköğretim alanında uluslararasılaşmanın önem kazandığı bu yeni yüzyılda uluslararası ilişkilere, uluslararası işbirliği ile öğrenci ve akademik personel değişimi faaliyetlerine büyük önem vermektedir. Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri ile akademik personelinin faydalandığı uluslararası eğitim olanaklarının başında Hayat Boyu Öğrenme Erasmus Programı gelmektedir. Erasmus Programı çerçevesinde 22 Avrupa ülkesinden 120 üniversite ile işbirliği yapılmakta ve her yıl 150 öğrenci ve personel Erasmus Programı kapsamında yurtdışına gönderilmekte; 50 Erasmus öğrencisi öğrenim görmek için Adnan Menderes Üniversitesi’ni tercih etmekte; 50 akademik personel ortak akademik faaliyetlerde bulunmak için Adnan Menderes Üniversitesi’ni ziyaret etmektedir. Adnan Menderes Üniversitesi’nde Yabancı Uyruklu Öğrenciler Türkçe eğitim görebilmektedirler.

Adnan Menderes Üniversitesi; Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Bulgaristan, Etiyopya ve Makedonya’daki üniversitelerle işbirliği ve akademik personel değişimine yönelik protokoller imzalayarak özellikle araştırmacıların değişimi ve bilgi paylaşımı konusunda önemli adımlar atmaktadır. Adnan Menderes Üniversitesi, Avrupa Yüksek Öğrenim Alanı’nın oluşturulmasına ve Bologna Süreci’ne katkıda bulunan Avrupa Üniversiteler Birliği EUA ve Euromed Daimi Üniversiteler Forumu EPUF, Magna Charta Gözlemcilik Konseyi, ‘Magna Charta Observatory’ gibi uluslararası kurum ve kuruluşlara üyedir ve 2010 yılında EUA tarafından gerçekleştirilen Kurumsal Değerlendirme Programı’nı (EUA IEP) başarıyla tamamlamıştır. Ayrıca Eylül 2012 itibariyle Dış İlişkiler Ofisi bünyesinde; gençler için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan bir Avrupa Bilgi Ağı olan Eurodesk Temas Noktası kurulmuştur. Adnan Menderes Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi’nin, 2013 Yılı’n an itibaren EAEC’ye (Avrupa Erasmus Koordinatörler Birliği) üyeliği başlayacaktır.

Adnan Menderes Üniversitesi, öğrenci ve akademik personeline daha iyi bir gelecek sağlamak adına yurtdışında öğrenim, araştırma ve burs konularında Türkiye Fulbright Komisyonu, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), Fransa Büyükelçiliği Üniversitelerarası İşbirliği Ataşeliği de ile yakın akademik ilişkiler kurmakta; ortak konferanslar, bilgilendirme toplantıları, tanıtım günleri ve çalıştaylar düzenlemektedir.

Adnan Menderes Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi öğrencilerin yurtdışı deneyimlerini artırmalarını sağlayarak özgüven sahibi, dünyaya açık birer birey olmaları yolunda gereken çabayı göstermekte, bu yönde mümkün olan her çalışmaya öncülük etmektedir. Dış İlişkiler Ofisi değişim programlarından faydalanan öğrenci ve akademik personele barınma, yeme-içme, ulaşım, kültürel etkinlikler, mentörlük gibi her konuda destek olmakta, sorunlara hızlı çözümler üreterek öğrenci ve personel memnuniyetinin arttırılması için gayret göstermektedir.

Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi Paketi / Ders Kataloğu